E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reüss-éier-en Erfolg haben, reüssieren (D)réussir (F)
Stammformen reüss-éier-enreüss-éier-treüss-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten reusséieren
Indikativ Aktiv
Présent
echreüss-éier-en
dureüss-éier-s
hien/si,hatt/etreüss-éier-t
mirreüss-éier-en
dirreüss-éier-t
sireüss-éier-en
Passé composé
echhureüss-éier-t
duhuesreüss-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreüss-éier-t
mirhureüss-éier-t
dirhuttreüss-éier-t
sihureüss-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreüss-éier-t
duhasreüss-éier-t
hien/si,hatt/ethatreüss-éier-t
mirhatereüss-éier-t
dirhatreüss-éier-t
sihatereüss-éier-t
Futur I
echwäert reüss-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reüss-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreüss-éier-en
dugéifsreüss-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreüss-éier-en
mirgéifereüss-éier-en
dirgéiftreüss-éier-en
sigéifereüss-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreüss-éier-t
duhässreüss-éier-t
hien/si,hatt/ethättreüss-éier-t
mirhättereüss-éier-t
dirhättreüss-éier-t
sihättereüss-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreüss-éier!
Plurielreüss-éier-t!
reüss-éier-t
reüss-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles