E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kragéil-en krakeelen (D)gueler (F)to brawl, to roiseter (E)
Stammformen kragéil-enkragéil-tkragéil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkragéil-en
dukragéil-s
hien/si,hatt/etkragéil-t
mirkragéil-en
dirkragéil-t
sikragéil-en
Passé composé
echhukragéil-t
duhueskragéil-t
hien/si,hatt/ethuetkragéil-t
mirhukragéil-t
dirhuttkragéil-t
sihukragéil-t
Plus-que-parfait
echhatkragéil-t
duhaskragéil-t
hien/si,hatt/ethatkragéil-t
mirhatekragéil-t
dirhatkragéil-t
sihatekragéil-t
Futur I
echwäert kragéil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kragéil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkragéil-en
dugéifskragéil-en
hien/si,hatt/etgéifkragéil-en
mirgéifekragéil-en
dirgéiftkragéil-en
sigéifekragéil-en
Conditionnel Passé composé
echhättkragéil-t
duhässkragéil-t
hien/si,hatt/ethättkragéil-t
mirhättekragéil-t
dirhättkragéil-t
sihättekragéil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkragéil!
Plurielkragéil-t!
kragéil-t
kragéil-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles