E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ententgëft-en entgiften (D)désintoxiquer (F)to detoxicate (E)
Stammformen ententgëft-enententgëf-tententgëf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echententgëft-en
duententgëft-s
hien/si,hatt/etententgëf-t
mirententgëft-en
dirententgëf-t
siententgëft-en
Passé composé
echhunnententgëf-t
duhuesententgëf-t
hien/si,hatt/ethuetententgëf-t
mirhunnententgëf-t
dirhuttententgëf-t
sihunnententgëf-t
Plus-que-parfait
echhatententgëf-t
duhasententgëf-t
hien/si,hatt/ethatententgëf-t
mirhatenententgëf-t
dirhatententgëf-t
sihatenententgëf-t
Futur I
echwäert ententgëft-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ententgëf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifententgëft-en
dugéifsententgëft-en
hien/si,hatt/etgéifententgëft-en
mirgéifenententgëft-en
dirgéiftententgëft-en
sigéifenententgëft-en
Conditionnel Passé composé
echhättententgëf-t
duhässententgëf-t
hien/si,hatt/ethättententgëf-t
mirhättenententgëf-t
dirhättententgëf-t
sihättenententgëf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierententgëft!
Plurielententgëf-t!
ententgëf-t
ententgëft-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles