E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dėllen dulden (D)tolérer (F)to tolerate sth. (E)
Stammformen dėllendėlltgedėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdėllen
dudėlls
hien/si,hatt/etdėllt
mirdėllen
dirdėllt
sidėllen
Passé composé
echhugedėllt
duhuesgedėllt
hien/si,hatt/ethuetgedėllt
mirhugedėllt
dirhuttgedėllt
sihugedėllt
Plus-que-parfait
echhatgedėllt
duhasgedėllt
hien/si,hatt/ethatgedėllt
mirhategedėllt
dirhatgedėllt
sihategedėllt
Futur I
echwäert dėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdėllen
dugéifsdėllen
hien/si,hatt/etgéifdėllen
mirgéifendėllen
dirgéiftdėllen
sigéifendėllen
Conditionnel Passé composé
echhättgedėllt
duhässgedėllt
hien/si,hatt/ethättgedėllt
mirhättegedėllt
dirhättgedėllt
sihättegedėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdėll!
Plurieldėllt!
gedėllt
dėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles