E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begruewen begraben (D)enterrer (F)
Stammformen begruewenbegrieftbegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbegruewen
dubegriefs
hien/si,hatt/etbegrieft
mirbegruewen
dirbegrueft
sibegruewen
Pass compos
echhubegruewen
duhuesbegruewen
hien/si,hatt/ethuetbegruewen
mirhubegruewen
dirhuttbegruewen
sihubegruewen
Plus-que-parfait
echhatbegruewen
duhasbegruewen
hien/si,hatt/ethatbegruewen
mirhatebegruewen
dirhatbegruewen
sihatebegruewen
Futur I
echwäert begruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegruewen
dugéifsbegruewen
hien/si,hatt/etgéifbegruewen
mirgéifebegruewen
dirgéiftbegruewen
sigéifebegruewen
Conditionnel Pass compos
echhttbegruewen
duhssbegruewen
hien/si,hatt/ethttbegruewen
mirhättebegruewen
dirhttbegruewen
sihättebegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegruef!
Plurielbegrueft!
begruewen
begruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenausgruewenmgruewennnergruewengruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles