E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begruew-en begraben (D)enterrer (F)
Stammformen begruew-enbegrief-tbegruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbegruew-en
dubegrief-s
hien/si,hatt/etbegrief-t
mirbegruew-en
dirbegruef-t
sibegruew-en
Pass compos
echhubegruew-en
duhuesbegruew-en
hien/si,hatt/ethuetbegruew-en
mirhubegruew-en
dirhuttbegruew-en
sihubegruew-en
Plus-que-parfait
echhatbegruew-en
duhasbegruew-en
hien/si,hatt/ethatbegruew-en
mirhatebegruew-en
dirhatbegruew-en
sihatebegruew-en
Futur I
echwäert begruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegruew-en
dugéifsbegruew-en
hien/si,hatt/etgéifbegruew-en
mirgéifebegruew-en
dirgéiftbegruew-en
sigéifebegruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttbegruew-en
duhssbegruew-en
hien/si,hatt/ethttbegruew-en
mirhättebegruew-en
dirhttbegruew-en
sihättebegruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegruef!
Plurielbegruef-t!
begruew-en
begruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enmgruew-ennnergruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles