E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgruewen umgraben (D)bcher (F)
Stammformen mgruewengrieft mmgegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruewen m
dugriefs m
hien/si,hatt/etgrieft m
mirgruewen m
dirgrueft m
sigruewen m
Pass compos
echhunnmgegruewen
duhuesmgegruewen
hien/si,hatt/ethuetmgegruewen
mirhunnmgegruewen
dirhuttmgegruewen
sihunnmgegruewen
Plus-que-parfait
echhatmgegruewen
duhasmgegruewen
hien/si,hatt/ethatmgegruewen
mirhatenmgegruewen
dirhatmgegruewen
sihatenmgegruewen
Futur I
echwäert mgruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgegruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgruewen
dugéifsmgruewen
hien/si,hatt/etgéifmgruewen
mirgéifenmgruewen
dirgéiftmgruewen
sigéifenmgruewen
Conditionnel Pass compos
echhttmgegruewen
duhssmgegruewen
hien/si,hatt/ethttmgegruewen
mirhttenmgegruewen
dirhttmgegruewen
sihttenmgegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef m!
Plurielgrueft m!
mgegruewen
mgruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenausgruewenbegruewennnergruewengruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles