E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmgruew-en umgraben (D) – bźcher (F)
Stammformen ėmgruew-engrief-t ėmėmge-gruew-en
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgruew-en ėm
dugrief-s ėm
hien/si,hatt/etgrief-t ėm
mirgruew-en ėm
dirgruef-t ėm
sigruew-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-gruew-en
duhuesėmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetėmge-gruew-en
mirhunnėmge-gruew-en
dirhuttėmge-gruew-en
sihunnėmge-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatėmge-gruew-en
duhasėmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethatėmge-gruew-en
mirhatenėmge-gruew-en
dirhatėmge-gruew-en
sihatenėmge-gruew-en
Futur I
echwäert ėmgruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmgruew-en
dugéifsėmgruew-en
hien/si,hatt/etgéifėmgruew-en
mirgéifenėmgruew-en
dirgéiftėmgruew-en
sigéifenėmgruew-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-gruew-en
duhässėmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethättėmge-gruew-en
mirhättenėmge-gruew-en
dirhättėmge-gruew-en
sihättenėmge-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef ėm!
Plurielgruef-t ėm!
ėmge-gruew-en
ėmgruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enbegruew-enėnnergruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles