E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėnnergruew-en untergraben (D)miner, enfouir qch. (F)
Stammformen ėnnergruew-engrief-t ėnnerėnnerge-gruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ėnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgruew-en ėnner
dugrief-s ėnner
hien/si,hatt/etgrief-t ėnner
mirgruew-en ėnner
dirgruef-t ėnner
sigruew-en ėnner
Passé composé
echhunnėnnerge-gruew-en
duhuesėnnerge-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetėnnerge-gruew-en
mirhunnėnnerge-gruew-en
dirhuttėnnerge-gruew-en
sihunnėnnerge-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatėnnerge-gruew-en
duhasėnnerge-gruew-en
hien/si,hatt/ethatėnnerge-gruew-en
mirhatenėnnerge-gruew-en
dirhatėnnerge-gruew-en
sihatenėnnerge-gruew-en
Futur I
echwäert ėnnergruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėnnerge-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėnnergruew-en
dugéifsėnnergruew-en
hien/si,hatt/etgéifėnnergruew-en
mirgéifenėnnergruew-en
dirgéiftėnnergruew-en
sigéifenėnnergruew-en
Conditionnel Passé composé
echhättėnnerge-gruew-en
duhässėnnerge-gruew-en
hien/si,hatt/ethättėnnerge-gruew-en
mirhättenėnnerge-gruew-en
dirhättėnnerge-gruew-en
sihättenėnnerge-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef ėnner!
Plurielgruef-t ėnner!
ėnnerge-gruew-en
ėnnergruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enbegruew-enėmgruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles