E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergruewen vergraben (D)enterrer, enfouir (F)
Stammformen vergruewenvergrieftvergruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergruewen
duvergriefs
hien/si,hatt/etvergrieft
mirvergruewen
dirvergrueft
sivergruewen
Pass compos
echhuvergruewen
duhuesvergruewen
hien/si,hatt/ethuetvergruewen
mirhuvergruewen
dirhuttvergruewen
sihuvergruewen
Plus-que-parfait
echhatvergruewen
duhasvergruewen
hien/si,hatt/ethatvergruewen
mirhatevergruewen
dirhatvergruewen
sihatevergruewen
Futur I
echwäert vergruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergruewen
dugéifsvergruewen
hien/si,hatt/etgéifvergruewen
mirgéifevergruewen
dirgéiftvergruewen
sigéifevergruewen
Conditionnel Pass compos
echhttvergruewen
duhssvergruewen
hien/si,hatt/ethttvergruewen
mirhättevergruewen
dirhttvergruewen
sihättevergruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergruef!
Plurielvergrueft!
vergruewen
vergruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenausgruewenbegruewenmgruewennnergruewengruewenopgruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles