E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausgruewen ausgraben (D)dterrer, mettre dcouvert, tirer de l'oubli (F)
Stammformen ausgruewengrueft ausausgegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruewen aus
dugruefs aus
hien/si,hatt/etgrueft aus
mirgruewen aus
dirgrueft aus
sigruewen aus
Pass compos
echhunnausgegruewen
duhuesausgegruewen
hien/si,hatt/ethuetausgegruewen
mirhunnausgegruewen
dirhuttausgegruewen
sihunnausgegruewen
Plus-que-parfait
echhatausgegruewen
duhasausgegruewen
hien/si,hatt/ethatausgegruewen
mirhatenausgegruewen
dirhatausgegruewen
sihatenausgegruewen
Futur I
echwäert ausgruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgegruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgruewen
dugéifsausgruewen
hien/si,hatt/etgéifausgruewen
mirgéifenausgruewen
dirgéiftausgruewen
sigéifenausgruewen
Conditionnel Pass compos
echhttausgegruewen
duhssausgegruewen
hien/si,hatt/ethttausgegruewen
mirhttenausgegruewen
dirhttausgegruewen
sihttenausgegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef aus!
Plurielgrueft aus!
ausgegruewen
ausgruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenbegruewenmgruewennnergruewengruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles