E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausgruew-en ausgraben (D)dterrer, mettre dcouvert, tirer de l'oubli (F)
Stammformen ausgruew-engruef-t ausausge-gruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruew-en aus
dugruef-s aus
hien/si,hatt/etgruef-t aus
mirgruew-en aus
dirgruef-t aus
sigruew-en aus
Pass compos
echhunnausge-gruew-en
duhuesausge-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetausge-gruew-en
mirhunnausge-gruew-en
dirhuttausge-gruew-en
sihunnausge-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatausge-gruew-en
duhasausge-gruew-en
hien/si,hatt/ethatausge-gruew-en
mirhatenausge-gruew-en
dirhatausge-gruew-en
sihatenausge-gruew-en
Futur I
echwäert ausgruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgruew-en
dugéifsausgruew-en
hien/si,hatt/etgéifausgruew-en
mirgéifenausgruew-en
dirgéiftausgruew-en
sigéifenausgruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-gruew-en
duhssausge-gruew-en
hien/si,hatt/ethttausge-gruew-en
mirhttenausge-gruew-en
dirhttausge-gruew-en
sihttenausge-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef aus!
Plurielgruef-t aus!
ausge-gruew-en
ausgruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enbegruew-enmgruew-ennnergruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles