E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agruewen eingraben (D)enfouir (F)
Stammformen agruewengrueft anagegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruewen an
dugruefs an
hien/si,hatt/etgrueft an
mirgruewen an
dirgrueft an
sigruewen an
Pass compos
echhunnagegruewen
duhuesagegruewen
hien/si,hatt/ethuetagegruewen
mirhunnagegruewen
dirhuttagegruewen
sihunnagegruewen
Plus-que-parfait
echhatagegruewen
duhasagegruewen
hien/si,hatt/ethatagegruewen
mirhatenagegruewen
dirhatagegruewen
sihatenagegruewen
Futur I
echwäert agruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agegruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagruewen
dugéifsagruewen
hien/si,hatt/etgéifagruewen
mirgéifenagruewen
dirgéiftagruewen
sigéifenagruewen
Conditionnel Pass compos
echhttagegruewen
duhssagegruewen
hien/si,hatt/ethttagegruewen
mirhttenagegruewen
dirhttagegruewen
sihttenagegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef an!
Plurielgrueft an!
agegruewen
agruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgruewenbegruewenmgruewennnergruewengruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles