E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agruew-en eingraben (D)enfouir (F)
Stammformen agruew-engruef-t anage-gruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruew-en an
dugruef-s an
hien/si,hatt/etgruef-t an
mirgruew-en an
dirgruef-t an
sigruew-en an
Pass compos
echhunnage-gruew-en
duhuesage-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetage-gruew-en
mirhunnage-gruew-en
dirhuttage-gruew-en
sihunnage-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatage-gruew-en
duhasage-gruew-en
hien/si,hatt/ethatage-gruew-en
mirhatenage-gruew-en
dirhatage-gruew-en
sihatenage-gruew-en
Futur I
echwäert agruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagruew-en
dugéifsagruew-en
hien/si,hatt/etgéifagruew-en
mirgéifenagruew-en
dirgéiftagruew-en
sigéifenagruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-gruew-en
duhssage-gruew-en
hien/si,hatt/ethttage-gruew-en
mirhttenage-gruew-en
dirhttage-gruew-en
sihttenage-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef an!
Plurielgruef-t an!
age-gruew-en
agruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgruew-enbegruew-enmgruew-ennnergruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles