E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgruew-en umgraben (D)bcher (F)
Stammformen mgruew-engruef-t mmge-gruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruew-en m
dugruef-s m
hien/si,hatt/etgruef-t m
mirgruew-en m
dirgruef-t m
sigruew-en m
Pass compos
echhunnmge-gruew-en
duhuesmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetmge-gruew-en
mirhunnmge-gruew-en
dirhuttmge-gruew-en
sihunnmge-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatmge-gruew-en
duhasmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethatmge-gruew-en
mirhatenmge-gruew-en
dirhatmge-gruew-en
sihatenmge-gruew-en
Futur I
echwäert mgruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgruew-en
dugéifsmgruew-en
hien/si,hatt/etgéifmgruew-en
mirgéifenmgruew-en
dirgéiftmgruew-en
sigéifenmgruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-gruew-en
duhssmge-gruew-en
hien/si,hatt/ethttmge-gruew-en
mirhttenmge-gruew-en
dirhttmge-gruew-en
sihttenmge-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef m!
Plurielgruef-t m!
mge-gruew-en
mgruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enbegruew-ennnergruew-engruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles