E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnergruewen untergraben (D)miner, enfouir qch. (F)
Stammformen nnergruewengrueft nnernnergegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruewen nner
dugruefs nner
hien/si,hatt/etgrueft nner
mirgruewen nner
dirgrueft nner
sigruewen nner
Pass compos
echhunnnnergegruewen
duhuesnnergegruewen
hien/si,hatt/ethuetnnergegruewen
mirhunnnnergegruewen
dirhuttnnergegruewen
sihunnnnergegruewen
Plus-que-parfait
echhatnnergegruewen
duhasnnergegruewen
hien/si,hatt/ethatnnergegruewen
mirhatennnergegruewen
dirhatnnergegruewen
sihatennnergegruewen
Futur I
echwäert nnergruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergegruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnergruewen
dugéifsnnergruewen
hien/si,hatt/etgéifnnergruewen
mirgéifennnergruewen
dirgéiftnnergruewen
sigéifennnergruewen
Conditionnel Pass compos
echhttnnergegruewen
duhssnnergegruewen
hien/si,hatt/ethttnnergegruewen
mirhttennnergegruewen
dirhttnnergegruewen
sihttennnergegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef nner!
Plurielgrueft nner!
nnergegruewen
nnergruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenausgruewenbegruewenmgruewengruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles