E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergruew-en vergraben (D)enterrer, enfouir (F)
Stammformen vergruew-envergruef-tvergruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergruew-en
duvergruef-s
hien/si,hatt/etvergruef-t
mirvergruew-en
dirvergruef-t
sivergruew-en
Pass compos
echhuvergruew-en
duhuesvergruew-en
hien/si,hatt/ethuetvergruew-en
mirhuvergruew-en
dirhuttvergruew-en
sihuvergruew-en
Plus-que-parfait
echhatvergruew-en
duhasvergruew-en
hien/si,hatt/ethatvergruew-en
mirhatevergruew-en
dirhatvergruew-en
sihatevergruew-en
Futur I
echwäert vergruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergruew-en
dugéifsvergruew-en
hien/si,hatt/etgéifvergruew-en
mirgéifevergruew-en
dirgéiftvergruew-en
sigéifevergruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttvergruew-en
duhssvergruew-en
hien/si,hatt/ethttvergruew-en
mirhättevergruew-en
dirhttvergruew-en
sihättevergruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergruef!
Plurielvergruef-t!
vergruew-en
vergruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enbegruew-enmgruew-ennnergruew-engruew-enopgruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles