E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erageroden hereingeraten (D)
Stammformen eragerodengerot eranerageroden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (eran-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. p. Sg.: du rits, hie rit
Indikativ Aktiv
Prsent
echgeroden eran
dugeroots eran
hien/si,hatt/etgerot eran
mirgeroden eran
dirgerot eran
sigeroden eran
Pass compos
echhunnerageroden
duhueserageroden
hien/si,hatt/ethueterageroden
mirhunnerageroden
dirhutterageroden
sihunnerageroden
Plus-que-parfait
echhaterageroden
duhaserageroden
hien/si,hatt/ethaterageroden
mirhatenerageroden
dirhaterageroden
sihatenerageroden
Futur I
echwäert erageroden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageroden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferageroden
dugéifserageroden
hien/si,hatt/etgéiferageroden
mirgéifenerageroden
dirgéifterageroden
sigéifenerageroden
Conditionnel Pass compos
echhtterageroden
duhsserageroden
hien/si,hatt/ethtterageroden
mirhttenerageroden
dirhtterageroden
sihttenerageroden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergerot eran!
Plurielgerot eran!
erageroden
erageroden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berodengerodenofrodenrodenurodenverroden
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles