E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verrod-en verraten (D)trahir, dnoncer (F)
Stammformen verrod-enverro-tverrod-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. p. Sg.: du rits, hie rit
Indikativ Aktiv
Prsent
echverrod-en
duverroot-s
hien/si,hatt/etverro-t
mirverrod-en
dirverro-t
siverrod-en
Pass compos
echhuverrod-en
duhuesverrod-en
hien/si,hatt/ethuetverrod-en
mirhuverrod-en
dirhuttverrod-en
sihuverrod-en
Plus-que-parfait
echhatverrod-en
duhasverrod-en
hien/si,hatt/ethatverrod-en
mirhateverrod-en
dirhatverrod-en
sihateverrod-en
Futur I
echwäert verrod-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrod-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrod-en
dugéifsverrod-en
hien/si,hatt/etgéifverrod-en
mirgéifeverrod-en
dirgéiftverrod-en
sigéifeverrod-en
Conditionnel Pass compos
echhttverrod-en
duhssverrod-en
hien/si,hatt/ethttverrod-en
mirhätteverrod-en
dirhttverrod-en
sihätteverrod-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrot!
Plurielverro-t!
verrod-en
verrod-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berod-eneragerod-en gerod-enofrod-enrod-enurod-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles