E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eragerod-en hereingeraten (D)
Stammformen eragerod-engeri-t eraneragerod-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (eran-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. P. Sg.: du roots, hie root
Indikativ Aktiv
Prsent
echgerod-en eran
dugerit-s eran
hien/si,hatt/etgeri-t eran
mirgerod-en eran
dirgero-t eran
sigerod-en eran
Pass compos
echhunneragerod-en
duhueseragerod-en
hien/si,hatt/ethueteragerod-en
mirhunneragerod-en
dirhutteragerod-en
sihunneragerod-en
Plus-que-parfait
echhateragerod-en
duhaseragerod-en
hien/si,hatt/ethateragerod-en
mirhateneragerod-en
dirhateragerod-en
sihateneragerod-en
Futur I
echwäert eragerod-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragerod-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferagerod-en
dugéifseragerod-en
hien/si,hatt/etgéiferagerod-en
mirgéifeneragerod-en
dirgéifteragerod-en
sigéifeneragerod-en
Conditionnel Pass compos
echhtteragerod-en
duhsseragerod-en
hien/si,hatt/ethtteragerod-en
mirhtteneragerod-en
dirhtteragerod-en
sihtteneragerod-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergerot eran!
Plurielgero-t eran!
eragerod-en
eragerod-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berod-engerod-enofrod-enrod-enurod-enverrod-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles