E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

berod-en beraten (D)conseiller, dlibrer (F)
Stammformen berod-enberi-tberod-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. P. Sg.: du roots, hie root
Indikativ Aktiv
Prsent
echberod-en
duberit-s
hien/si,hatt/etberi-t
mirberod-en
dirbero-t
siberod-en
Pass compos
echhuberod-en
duhuesberod-en
hien/si,hatt/ethuetberod-en
mirhuberod-en
dirhuttberod-en
sihuberod-en
Plus-que-parfait
echhatberod-en
duhasberod-en
hien/si,hatt/ethatberod-en
mirhateberod-en
dirhatberod-en
sihateberod-en
Futur I
echwäert berod-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berod-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberod-en
dugéifsberod-en
hien/si,hatt/etgéifberod-en
mirgéifeberod-en
dirgéiftberod-en
sigéifeberod-en
Conditionnel Pass compos
echhttberod-en
duhssberod-en
hien/si,hatt/ethttberod-en
mirhätteberod-en
dirhttberod-en
sihätteberod-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberot!
Plurielbero-t!
berod-en
berod-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eragerod-en gerod-enofrod-enrod-enurod-enverrod-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles