E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gerod-en geraten (D)arriver, russir (F)
Stammformen gerod-engeri-tgerod-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. P. Sg.: du roots, hie root
Indikativ Aktiv
Prsent
echgerod-en
dugerit-s
hien/si,hatt/etgeri-t
mirgerod-en
dirgero-t
sigerod-en
Pass compos
echhugerod-en
duhuesgerod-en
hien/si,hatt/ethuetgerod-en
mirhugerod-en
dirhuttgerod-en
sihugerod-en
Plus-que-parfait
echhatgerod-en
duhasgerod-en
hien/si,hatt/ethatgerod-en
mirhategerod-en
dirhatgerod-en
sihategerod-en
Futur I
echwäert gerod-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerod-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgerod-en
dugéifsgerod-en
hien/si,hatt/etgéifgerod-en
mirgéifegerod-en
dirgéiftgerod-en
sigéifegerod-en
Conditionnel Pass compos
echhttgerod-en
duhssgerod-en
hien/si,hatt/ethttgerod-en
mirhättegerod-en
dirhttgerod-en
sihättegerod-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergerot!
Plurielgero-t!
gerod-en
gerod-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berod-eneragerod-en ofrod-enrod-enurod-enverrod-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles