E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verroden verraten (D) – trahir, dnoncer (F)
Stammformen verrodenverritverroden
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. P. Sg.: du roots, hie root
Indikativ Aktiv
Present
echverroden
duverrits
hien/si,hatt/etverrit
mirverroden
dirverrot
siverroden
Pass compos
echhuverroden
duhuesverroden
hien/si,hatt/ethuetverroden
mirhuverroden
dirhuttverroden
sihuverroden
Plus-que-parfait
echhatverroden
duhasverroden
hien/si,hatt/ethatverroden
mirhateverroden
dirhatverroden
sihateverroden
Modale Futur I
echwäert verroden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verroden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverroden
dugéifsverroden
hien/si,hatt/etgéifverroden
mirgéifeverroden
dirgéiftverroden
sigéifeverroden
Conditionnel pass compos
echhttverroden
duhssverroden
hien/si,hatt/ethttverroden
mirhätteverroden
dirhttverroden
sihätteverroden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrot!
Plurielverrot!
verroden
verroden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berodenerageroden gerodenofrodenrodenuroden
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles