E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alphabetiséieren alphabetisieren (D)alphabétiser (F)to alphabetise (E)
Stammformen alphabetiséierenalphabetiséiertalphabetiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalphabetiséieren
dualphabetiséiers
hien/si,hatt/etalphabetiséiert
miralphabetiséieren
diralphabetiséiert
sialphabetiséieren
Passé composé
echhunnalphabetiséiert
duhuesalphabetiséiert
hien/si,hatt/ethuetalphabetiséiert
mirhunnalphabetiséiert
dirhuttalphabetiséiert
sihunnalphabetiséiert
Plus-que-parfait
echhatalphabetiséiert
duhasalphabetiséiert
hien/si,hatt/ethatalphabetiséiert
mirhatenalphabetiséiert
dirhatalphabetiséiert
sihatenalphabetiséiert
Futur I
echwäert alphabetiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alphabetiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalphabetiséieren
dugéifsalphabetiséieren
hien/si,hatt/etgéifalphabetiséieren
mirgéifenalphabetiséieren
dirgéiftalphabetiséieren
sigéifenalphabetiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättalphabetiséiert
duhässalphabetiséiert
hien/si,hatt/ethättalphabetiséiert
mirhättenalphabetiséiert
dirhättalphabetiséiert
sihättenalphabetiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralphabetiséier!
Plurielalphabetiséiert!
alphabetiséiert
alphabetiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles