E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alphabetis-éier-en alphabetisieren (D)alphabétiser (F)to alphabetise (E)
Stammformen alphabetis-éier-enalphabetis-éier-talphabetis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalphabetis-éier-en
dualphabetis-éier-s
hien/si,hatt/etalphabetis-éier-t
miralphabetis-éier-en
diralphabetis-éier-t
sialphabetis-éier-en
Passé composé
echhunnalphabetis-éier-t
duhuesalphabetis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetalphabetis-éier-t
mirhunnalphabetis-éier-t
dirhuttalphabetis-éier-t
sihunnalphabetis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatalphabetis-éier-t
duhasalphabetis-éier-t
hien/si,hatt/ethatalphabetis-éier-t
mirhatenalphabetis-éier-t
dirhatalphabetis-éier-t
sihatenalphabetis-éier-t
Futur I
echwäert alphabetis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alphabetis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalphabetis-éier-en
dugéifsalphabetis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifalphabetis-éier-en
mirgéifenalphabetis-éier-en
dirgéiftalphabetis-éier-en
sigéifenalphabetis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättalphabetis-éier-t
duhässalphabetis-éier-t
hien/si,hatt/ethättalphabetis-éier-t
mirhättenalphabetis-éier-t
dirhättalphabetis-éier-t
sihättenalphabetis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralphabetis-éier!
Plurielalphabetis-éier-t!
alphabetis-éier-t
alphabetis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles