E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dätschen zermalmen (D)broyer (F)to crunsh/ crush (E)
Stammformen dätschendätschtgedätscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdätschen
dudätschs
hien/si,hatt/etdätscht
mirdätschen
dirdätscht
sidätschen
Passé composé
echhugedätscht
duhuesgedätscht
hien/si,hatt/ethuetgedätscht
mirhugedätscht
dirhuttgedätscht
sihugedätscht
Plus-que-parfait
echhatgedätscht
duhasgedätscht
hien/si,hatt/ethatgedätscht
mirhategedätscht
dirhatgedätscht
sihategedätscht
Futur I
echwäert dätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedätscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdätschen
dugéifsdätschen
hien/si,hatt/etgéifdätschen
mirgéifendätschen
dirgéiftdätschen
sigéifendätschen
Conditionnel Passé composé
echhättgedätscht
duhässgedätscht
hien/si,hatt/ethättgedätscht
mirhättegedätscht
dirhättgedätscht
sihättegedätscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdätsch!
Plurieldätscht!
gedätscht
dätschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles