E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dätsch-en zermalmen (D)broyer (F)to crunsh/ crush (E)
Stammformen dätsch-endätsch-tge-dätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdätsch-en
dudätsch-s
hien/si,hatt/etdätsch-t
mirdätsch-en
dirdätsch-t
sidätsch-en
Passé composé
echhuge-dätsch-t
duhuesge-dätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-dätsch-t
mirhuge-dätsch-t
dirhuttge-dätsch-t
sihuge-dätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-dätsch-t
duhasge-dätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-dätsch-t
mirhatege-dätsch-t
dirhatge-dätsch-t
sihatege-dätsch-t
Futur I
echwäert dätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdätsch-en
dugéifsdätsch-en
hien/si,hatt/etgéifdätsch-en
mirgéifendätsch-en
dirgéiftdätsch-en
sigéifendätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dätsch-t
duhässge-dätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-dätsch-t
mirhättege-dätsch-t
dirhättge-dätsch-t
sihättege-dätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdätsch!
Plurieldätsch-t!
ge-dätsch-t
dätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles