E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alteren altern (D)vieillir (F)to grow old (E)velhar (P)
Stammformen alterenaltertgealtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echalteren
dualters
hien/si,hatt/etaltert
miralteren
diraltert
sialteren
Pass compos
echsigealtert
dubassgealtert
hien/si,hatt/etassgealtert
mirsigealtert
dirsiddgealtert
sisigealtert
Plus-que-parfait
echwargealtert
duwaarsgealtert
hien/si,hatt/etwargealtert
mirwaregealtert
dirwaartgealtert
siwaregealtert
Futur I
echwäert alteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gealtert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalteren
dugéifsalteren
hien/si,hatt/etgéifalteren
mirgéifenalteren
dirgéiftalteren
sigéifenalteren
Conditionnel Pass compos
echwiergealtert
duwiersgealtert
hien/si,hatt/etwiergealtert
mirwieregealtert
dirwiertgealtert
siwieregealtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralter!
Plurielaltert!
gealtert
alteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles