E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdaueren berdauern (D)rsister , survivre (F)to outlast/ outlive (E)
Stammformen iwwerdauereniwwerdauertiwwerdauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdaueren
duiwwerdauers
hien/si,hatt/etiwwerdauert
miriwwerdaueren
diriwwerdauert
siiwwerdaueren
Pass compos
echhunniwwerdauert
duhuesiwwerdauert
hien/si,hatt/ethuetiwwerdauert
mirhunniwwerdauert
dirhuttiwwerdauert
sihunniwwerdauert
Plus-que-parfait
echhatiwwerdauert
duhasiwwerdauert
hien/si,hatt/ethatiwwerdauert
mirhateniwwerdauert
dirhatiwwerdauert
sihateniwwerdauert
Futur I
echwäert iwwerdaueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdaueren
dugéifsiwwerdaueren
hien/si,hatt/etgéifiwwerdaueren
mirgéifeniwwerdaueren
dirgéiftiwwerdaueren
sigéifeniwwerdaueren
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdauert
duhssiwwerdauert
hien/si,hatt/ethttiwwerdauert
mirhtteniwwerdauert
dirhttiwwerdauert
sihtteniwwerdauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdauer!
Plurieliwwerdauert!
iwwerdauert
iwwerdaueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedauerendaueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles