E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdauer-en berdauern (D)rsister , survivre (F)to outlast/ outlive (E)
Stammformen iwwerdauer-eniwwerdauer-tiwwerdauer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdauer-en
duiwwerdauer-s
hien/si,hatt/etiwwerdauer-t
miriwwerdauer-en
diriwwerdauer-t
siiwwerdauer-en
Pass compos
echhunniwwerdauer-t
duhuesiwwerdauer-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerdauer-t
mirhunniwwerdauer-t
dirhuttiwwerdauer-t
sihunniwwerdauer-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerdauer-t
duhasiwwerdauer-t
hien/si,hatt/ethatiwwerdauer-t
mirhateniwwerdauer-t
dirhatiwwerdauer-t
sihateniwwerdauer-t
Futur I
echwäert iwwerdauer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdauer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdauer-en
dugéifsiwwerdauer-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerdauer-en
mirgéifeniwwerdauer-en
dirgéiftiwwerdauer-en
sigéifeniwwerdauer-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdauer-t
duhssiwwerdauer-t
hien/si,hatt/ethttiwwerdauer-t
mirhtteniwwerdauer-t
dirhttiwwerdauer-t
sihtteniwwerdauer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdauer!
Plurieliwwerdauer-t!
iwwerdauer-t
iwwerdauer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedauer-endauer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles