E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dausch-en rauschen, schnell laufen (D)murmurer, bruire, se prcipiter (F)to rustle/ sweep (E)
Stammformen dausch-endausch-tge-dausch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdausch-en
dudausch-s
hien/si,hatt/etdausch-t
mirdausch-en
dirdausch-t
sidausch-en
Pass compos
echhuge-dausch-t
duhuesge-dausch-t
hien/si,hatt/ethuetge-dausch-t
mirhuge-dausch-t
dirhuttge-dausch-t
sihuge-dausch-t
Plus-que-parfait
echhatge-dausch-t
duhasge-dausch-t
hien/si,hatt/ethatge-dausch-t
mirhatege-dausch-t
dirhatge-dausch-t
sihatege-dausch-t
Futur I
echwäert dausch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dausch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdausch-en
dugéifsdausch-en
hien/si,hatt/etgéifdausch-en
mirgéifendausch-en
dirgéiftdausch-en
sigéifendausch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-dausch-t
duhssge-dausch-t
hien/si,hatt/ethttge-dausch-t
mirhättege-dausch-t
dirhttge-dausch-t
sihättege-dausch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdausch!
Plurieldausch-t!
ge-dausch-t
dausch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles