E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deblock-éier-en die Blockierung lösen, entschärfen, zu Verfügung stellen (Geld) (D)débloquer (F)
Stammformen deblock-éier-endeblock-éier-tdeblock-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeblock-éier-en
dudeblock-éier-s
hien/si,hatt/etdeblock-éier-t
mirdeblock-éier-en
dirdeblock-éier-t
sideblock-éier-en
Passé composé
echhunndeblock-éier-t
duhuesdeblock-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdeblock-éier-t
mirhunndeblock-éier-t
dirhuttdeblock-éier-t
sihunndeblock-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdeblock-éier-t
duhasdeblock-éier-t
hien/si,hatt/ethatdeblock-éier-t
mirhatendeblock-éier-t
dirhatdeblock-éier-t
sihatendeblock-éier-t
Futur I
echwäert deblock-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deblock-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeblock-éier-en
dugéifsdeblock-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeblock-éier-en
mirgéifendeblock-éier-en
dirgéiftdeblock-éier-en
sigéifendeblock-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdeblock-éier-t
duhässdeblock-éier-t
hien/si,hatt/ethättdeblock-éier-t
mirhättendeblock-éier-t
dirhättdeblock-éier-t
sihättendeblock-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeblock-éier!
Plurieldeblock-éier-t!
deblock-éier-t
deblock-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
block-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles