E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

altern-éier-en abwechseln (D)alterner (F)to alternate (E)
Stammformen altern-éier-enaltern-éier-taltern-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaltern-éier-en
dualtern-éier-s
hien/si,hatt/etaltern-éier-t
miraltern-éier-en
diraltern-éier-t
sialtern-éier-en
Passé composé
echhunnaltern-éier-t
duhuesaltern-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaltern-éier-t
mirhunnaltern-éier-t
dirhuttaltern-éier-t
sihunnaltern-éier-t
Plus-que-parfait
echhataltern-éier-t
duhasaltern-éier-t
hien/si,hatt/ethataltern-éier-t
mirhatenaltern-éier-t
dirhataltern-éier-t
sihatenaltern-éier-t
Futur I
echwäert altern-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert altern-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaltern-éier-en
dugéifsaltern-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaltern-éier-en
mirgéifenaltern-éier-en
dirgéiftaltern-éier-en
sigéifenaltern-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaltern-éier-t
duhässaltern-éier-t
hien/si,hatt/ethättaltern-éier-t
mirhättenaltern-éier-t
dirhättaltern-éier-t
sihättenaltern-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraltern-éier!
Plurielaltern-éier-t!
altern-éier-t
altern-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles