E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

decharg-éier-en entlasten (D)décharger (F)discharge (E)
Stammformen decharg-éier-endecharg-éier-tdecharg-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecharg-éier-en
dudecharg-éier-s
hien/si,hatt/etdecharg-éier-t
mirdecharg-éier-en
dirdecharg-éier-t
sidecharg-éier-en
Passé composé
echhunndecharg-éier-t
duhuesdecharg-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdecharg-éier-t
mirhunndecharg-éier-t
dirhuttdecharg-éier-t
sihunndecharg-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdecharg-éier-t
duhasdecharg-éier-t
hien/si,hatt/ethatdecharg-éier-t
mirhatendecharg-éier-t
dirhatdecharg-éier-t
sihatendecharg-éier-t
Futur I
echwäert decharg-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decharg-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecharg-éier-en
dugéifsdecharg-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdecharg-éier-en
mirgéifendecharg-éier-en
dirgéiftdecharg-éier-en
sigéifendecharg-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdecharg-éier-t
duhässdecharg-éier-t
hien/si,hatt/ethättdecharg-éier-t
mirhättendecharg-éier-t
dirhättdecharg-éier-t
sihättendecharg-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecharg-éier!
Plurieldecharg-éier-t!
decharg-éier-t
decharg-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
charg-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles