E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deconn-éier-en spinnen (D)déconner (F)to spin (E)
Stammformen deconn-éier-endeconn-éier-tdeconn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeconn-éier-en
dudeconn-éier-s
hien/si,hatt/etdeconn-éier-t
mirdeconn-éier-en
dirdeconn-éier-t
sideconn-éier-en
Passé composé
echhunndeconn-éier-t
duhuesdeconn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdeconn-éier-t
mirhunndeconn-éier-t
dirhuttdeconn-éier-t
sihunndeconn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdeconn-éier-t
duhasdeconn-éier-t
hien/si,hatt/ethatdeconn-éier-t
mirhatendeconn-éier-t
dirhatdeconn-éier-t
sihatendeconn-éier-t
Futur I
echwäert deconn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deconn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeconn-éier-en
dugéifsdeconn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeconn-éier-en
mirgéifendeconn-éier-en
dirgéiftdeconn-éier-en
sigéifendeconn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdeconn-éier-t
duhässdeconn-éier-t
hien/si,hatt/ethättdeconn-éier-t
mirhättendeconn-éier-t
dirhättdeconn-éier-t
sihättendeconn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeconn-éier!
Plurieldeconn-éier-t!
deconn-éier-t
deconn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles