E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

decrisp-éier-en entspannen (D)décrisper (F)to remove the tension (E)
Stammformen decrisp-éier-endecrisp-éier-tdecrisp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecrisp-éier-en
dudecrisp-éier-s
hien/si,hatt/etdecrisp-éier-t
mirdecrisp-éier-en
dirdecrisp-éier-t
sidecrisp-éier-en
Passé composé
echhunndecrisp-éier-t
duhuesdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdecrisp-éier-t
mirhunndecrisp-éier-t
dirhuttdecrisp-éier-t
sihunndecrisp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdecrisp-éier-t
duhasdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethatdecrisp-éier-t
mirhatendecrisp-éier-t
dirhatdecrisp-éier-t
sihatendecrisp-éier-t
Futur I
echwäert decrisp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decrisp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecrisp-éier-en
dugéifsdecrisp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdecrisp-éier-en
mirgéifendecrisp-éier-en
dirgéiftdecrisp-éier-en
sigéifendecrisp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdecrisp-éier-t
duhässdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethättdecrisp-éier-t
mirhättendecrisp-éier-t
dirhättdecrisp-éier-t
sihättendecrisp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecrisp-éier!
Plurieldecrisp-éier-t!
decrisp-éier-t
decrisp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
crisp-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles