E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deduz-éier-en aus etw. folgern (D)déduire (F)the result from sth. (E)
Stammformen deduz-éier-endeduz-éier-tdeduz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeduz-éier-en
dudeduz-éier-s
hien/si,hatt/etdeduz-éier-t
mirdeduz-éier-en
dirdeduz-éier-t
sideduz-éier-en
Passé composé
echhunndeduz-éier-t
duhuesdeduz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdeduz-éier-t
mirhunndeduz-éier-t
dirhuttdeduz-éier-t
sihunndeduz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdeduz-éier-t
duhasdeduz-éier-t
hien/si,hatt/ethatdeduz-éier-t
mirhatendeduz-éier-t
dirhatdeduz-éier-t
sihatendeduz-éier-t
Futur I
echwäert deduz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deduz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeduz-éier-en
dugéifsdeduz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeduz-éier-en
mirgéifendeduz-éier-en
dirgéiftdeduz-éier-en
sigéifendeduz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdeduz-éier-t
duhässdeduz-éier-t
hien/si,hatt/ethättdeduz-éier-t
mirhättendeduz-éier-t
dirhättdeduz-éier-t
sihättendeduz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeduz-éier!
Plurieldeduz-éier-t!
deduz-éier-t
deduz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles