E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ammendéieren verbessern (D)amender (F)to correct (E)
Stammformen ammendéierenammendéiertammendéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echammendéieren
duammendéiers
hien/si,hatt/etammendéiert
mirammendéieren
dirammendéiert
siammendéieren
Passé composé
echhunnammendéiert
duhuesammendéiert
hien/si,hatt/ethuetammendéiert
mirhunnammendéiert
dirhuttammendéiert
sihunnammendéiert
Plus-que-parfait
echhatammendéiert
duhasammendéiert
hien/si,hatt/ethatammendéiert
mirhatenammendéiert
dirhatammendéiert
sihatenammendéiert
Futur I
echwäert ammendéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ammendéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifammendéieren
dugéifsammendéieren
hien/si,hatt/etgéifammendéieren
mirgéifenammendéieren
dirgéiftammendéieren
sigéifenammendéieren
Conditionnel Passé composé
echhättammendéiert
duhässammendéiert
hien/si,hatt/ethättammendéiert
mirhättenammendéiert
dirhättammendéiert
sihättenammendéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierammendéier!
Plurielammendéiert!
ammendéiert
ammendéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles