E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

defin-éier-en definieren (D)définir (F)to define (E)
Stammformen defin-éier-endefin-éier-tdefin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdefin-éier-en
dudefin-éier-s
hien/si,hatt/etdefin-éier-t
mirdefin-éier-en
dirdefin-éier-t
sidefin-éier-en
Passé composé
echhunndefin-éier-t
duhuesdefin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdefin-éier-t
mirhunndefin-éier-t
dirhuttdefin-éier-t
sihunndefin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdefin-éier-t
duhasdefin-éier-t
hien/si,hatt/ethatdefin-éier-t
mirhatendefin-éier-t
dirhatdefin-éier-t
sihatendefin-éier-t
Futur I
echwäert defin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert defin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdefin-éier-en
dugéifsdefin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdefin-éier-en
mirgéifendefin-éier-en
dirgéiftdefin-éier-en
sigéifendefin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdefin-éier-t
duhässdefin-éier-t
hien/si,hatt/ethättdefin-éier-t
mirhättendefin-éier-t
dirhättdefin-éier-t
sihättendefin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdefin-éier!
Plurieldefin-éier-t!
defin-éier-t
defin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles