E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deforméieren verformen, verdrehen (D)déformer (F)to deform (E)
Stammformen deforméierendeforméiertdeforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeforméieren
dudeforméiers
hien/si,hatt/etdeforméiert
mirdeforméieren
dirdeforméiert
sideforméieren
Passé composé
echhunndeforméiert
duhuesdeforméiert
hien/si,hatt/ethuetdeforméiert
mirhunndeforméiert
dirhuttdeforméiert
sihunndeforméiert
Plus-que-parfait
echhatdeforméiert
duhasdeforméiert
hien/si,hatt/ethatdeforméiert
mirhatendeforméiert
dirhatdeforméiert
sihatendeforméiert
Futur I
echwäert deforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeforméieren
dugéifsdeforméieren
hien/si,hatt/etgéifdeforméieren
mirgéifendeforméieren
dirgéiftdeforméieren
sigéifendeforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättdeforméiert
duhässdeforméiert
hien/si,hatt/ethättdeforméiert
mirhättendeforméiert
dirhättdeforméiert
sihättendeforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeforméier!
Plurieldeforméiert!
deforméiert
deforméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
forméierenreforméierentransforméieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles