E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deform-éier-en verformen, verdrehen (D)déformer (F)to deform (E)
Stammformen deform-éier-endeform-éier-tdeform-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeform-éier-en
dudeform-éier-s
hien/si,hatt/etdeform-éier-t
mirdeform-éier-en
dirdeform-éier-t
sideform-éier-en
Passé composé
echhunndeform-éier-t
duhuesdeform-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdeform-éier-t
mirhunndeform-éier-t
dirhuttdeform-éier-t
sihunndeform-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdeform-éier-t
duhasdeform-éier-t
hien/si,hatt/ethatdeform-éier-t
mirhatendeform-éier-t
dirhatdeform-éier-t
sihatendeform-éier-t
Futur I
echwäert deform-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deform-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeform-éier-en
dugéifsdeform-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeform-éier-en
mirgéifendeform-éier-en
dirgéiftdeform-éier-en
sigéifendeform-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdeform-éier-t
duhässdeform-éier-t
hien/si,hatt/ethättdeform-éier-t
mirhättendeform-éier-t
dirhättdeform-éier-t
sihättendeform-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeform-éier!
Plurieldeform-éier-t!
deform-éier-t
deform-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
form-éier-enreform-éier-entransform-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles