E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

degener-éier-en ausarten, entarten (D)dégénérer (F)to degenerate, to get out of hand (E)
Stammformen degener-éier-endegener-éier-tdegener-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdegener-éier-en
dudegener-éier-s
hien/si,hatt/etdegener-éier-t
mirdegener-éier-en
dirdegener-éier-t
sidegener-éier-en
Passé composé
echsinndegener-éier-t
dubassdegener-éier-t
hien/si,hatt/etassdegener-éier-t
mirsinndegener-éier-t
dirsidddegener-éier-t
sisinndegener-éier-t
Plus-que-parfait
echwardegener-éier-t
duwaarsdegener-éier-t
hien/si,hatt/etwardegener-éier-t
mirwarendegener-éier-t
dirwaartdegener-éier-t
siwarendegener-éier-t
Futur I
echwäert degener-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degener-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdegener-éier-en
dugéifsdegener-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdegener-éier-en
mirgéifendegener-éier-en
dirgéiftdegener-éier-en
sigéifendegener-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierdegener-éier-t
duwiersdegener-éier-t
hien/si,hatt/etwierdegener-éier-t
mirwierendegener-éier-t
dirwiertdegener-éier-t
siwierendegener-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdegener-éier!
Plurieldegener-éier-t!
degener-éier-t
degener-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gener-éier-enregener-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles