E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

amortiséieren amortisieren, federn (D)amortir (F)to depreciate (E)
Stammformen amortiséierenamortiséiertamortiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamortiséieren
duamortiséiers
hien/si,hatt/etamortiséiert
miramortiséieren
diramortiséiert
siamortiséieren
Passé composé
echhunnamortiséiert
duhuesamortiséiert
hien/si,hatt/ethuetamortiséiert
mirhunnamortiséiert
dirhuttamortiséiert
sihunnamortiséiert
Plus-que-parfait
echhatamortiséiert
duhasamortiséiert
hien/si,hatt/ethatamortiséiert
mirhatenamortiséiert
dirhatamortiséiert
sihatenamortiséiert
Futur I
echwäert amortiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amortiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamortiséieren
dugéifsamortiséieren
hien/si,hatt/etgéifamortiséieren
mirgéifenamortiséieren
dirgéiftamortiséieren
sigéifenamortiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättamortiséiert
duhässamortiséiert
hien/si,hatt/ethättamortiséiert
mirhättenamortiséiert
dirhättamortiséiert
sihättenamortiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramortiséier!
Plurielamortiséiert!
amortiséiert
amortiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles