E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gedei-en gedeihen (auch reflexiv mglich: sich plagen / abmhen) (D)prosprer (F)to prosper (E)
Stammformen gedei-engedei-tgedei-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgedei-en
dugedei-s
hien/si,hatt/etgedei-t
mirgedei-en
dirgedei-t
sigedei-en
Pass compos
echhugedei-t
duhuesgedei-t
hien/si,hatt/ethuetgedei-t
mirhugedei-t
dirhuttgedei-t
sihugedei-t
Plus-que-parfait
echhatgedei-t
duhasgedei-t
hien/si,hatt/ethatgedei-t
mirhategedei-t
dirhatgedei-t
sihategedei-t
Futur I
echwäert gedei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedei-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgedei-en
dugéifsgedei-en
hien/si,hatt/etgéifgedei-en
mirgéifegedei-en
dirgéiftgedei-en
sigéifegedei-en
Conditionnel Pass compos
echhttgedei-t
duhssgedei-t
hien/si,hatt/ethttgedei-t
mirhättegedei-t
dirhttgedei-t
sihättegedei-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergedei!
Plurielgedei-t!
gedei-t
gedei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles