E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

déiden betäuben (D)anesthésier (F)to daze (E)
Stammformen déidendéitgedéit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdéiden
dudéits
hien/si,hatt/etdéit
mirdéiden
dirdéit
sidéiden
Passé composé
echhugedéit
duhuesgedéit
hien/si,hatt/ethuetgedéit
mirhugedéit
dirhuttgedéit
sihugedéit
Plus-que-parfait
echhatgedéit
duhasgedéit
hien/si,hatt/ethatgedéit
mirhategedéit
dirhatgedéit
sihategedéit
Futur I
echwäert déiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedéit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdéiden
dugéifsdéiden
hien/si,hatt/etgéifdéiden
mirgéifendéiden
dirgéiftdéiden
sigéifendéiden
Conditionnel Passé composé
echhättgedéit
duhässgedéit
hien/si,hatt/ethättgedéit
mirhättegedéit
dirhättgedéit
sihättegedéit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdéit!
Plurieldéit!
gedéit
déiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles