E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

déid-en betäuben (D)anesthésier (F)to daze (E)
Stammformen déid-endéi-tge-déi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdéid-en
dudéit-s
hien/si,hatt/etdéi-t
mirdéid-en
dirdéi-t
sidéid-en
Passé composé
echhuge-déi-t
duhuesge-déi-t
hien/si,hatt/ethuetge-déi-t
mirhuge-déi-t
dirhuttge-déi-t
sihuge-déi-t
Plus-que-parfait
echhatge-déi-t
duhasge-déi-t
hien/si,hatt/ethatge-déi-t
mirhatege-déi-t
dirhatge-déi-t
sihatege-déi-t
Futur I
echwäert déid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-déi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdéid-en
dugéifsdéid-en
hien/si,hatt/etgéifdéid-en
mirgéifendéid-en
dirgéiftdéid-en
sigéifendéid-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-déi-t
duhässge-déi-t
hien/si,hatt/ethättge-déi-t
mirhättege-déi-t
dirhättge-déi-t
sihättege-déi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdéit!
Plurieldéi-t!
ge-déi-t
déid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles