E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verdéiw-en vertiefen (D)approfondir (F)to deepen (E)
Stammformen verdéiw-enverdéif-tverdéif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdéiw-en
duverdéif-s
hien/si,hatt/etverdéif-t
mirverdéiw-en
dirverdéif-t
siverdéiw-en
Passé composé
echhuverdéif-t
duhuesverdéif-t
hien/si,hatt/ethuetverdéif-t
mirhuverdéif-t
dirhuttverdéif-t
sihuverdéif-t
Plus-que-parfait
echhatverdéif-t
duhasverdéif-t
hien/si,hatt/ethatverdéif-t
mirhateverdéif-t
dirhatverdéif-t
sihateverdéif-t
Futur I
echwäert verdéiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdéif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdéiw-en
dugéifsverdéiw-en
hien/si,hatt/etgéifverdéiw-en
mirgéifeverdéiw-en
dirgéiftverdéiw-en
sigéifeverdéiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättverdéif-t
duhässverdéif-t
hien/si,hatt/ethättverdéif-t
mirhätteverdéif-t
dirhättverdéif-t
sihätteverdéif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdéif!
Plurielverdéif-t!
verdéif-t
verdéiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles