E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

amputéieren abnehmen, amputieren (D)amputer (F)to abate (E)
Stammformen amputéierenamputéiertamputéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamputéieren
duamputéiers
hien/si,hatt/etamputéiert
miramputéieren
diramputéiert
siamputéieren
Passé composé
echhunnamputéiert
duhuesamputéiert
hien/si,hatt/ethuetamputéiert
mirhunnamputéiert
dirhuttamputéiert
sihunnamputéiert
Plus-que-parfait
echhatamputéiert
duhasamputéiert
hien/si,hatt/ethatamputéiert
mirhatenamputéiert
dirhatamputéiert
sihatenamputéiert
Futur I
echwäert amputéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amputéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamputéieren
dugéifsamputéieren
hien/si,hatt/etgéifamputéieren
mirgéifenamputéieren
dirgéiftamputéieren
sigéifenamputéieren
Conditionnel Passé composé
echhättamputéiert
duhässamputéiert
hien/si,hatt/ethättamputéiert
mirhättenamputéiert
dirhättamputéiert
sihättenamputéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramputéier!
Plurielamputéiert!
amputéiert
amputéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles