E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

amput-éier-en abnehmen, amputieren (D)amputer (F)to abate (E)
Stammformen amput-éier-enamput-éier-tamput-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamput-éier-en
duamput-éier-s
hien/si,hatt/etamput-éier-t
miramput-éier-en
diramput-éier-t
siamput-éier-en
Passé composé
echhunnamput-éier-t
duhuesamput-éier-t
hien/si,hatt/ethuetamput-éier-t
mirhunnamput-éier-t
dirhuttamput-éier-t
sihunnamput-éier-t
Plus-que-parfait
echhatamput-éier-t
duhasamput-éier-t
hien/si,hatt/ethatamput-éier-t
mirhatenamput-éier-t
dirhatamput-éier-t
sihatenamput-éier-t
Futur I
echwäert amput-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amput-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamput-éier-en
dugéifsamput-éier-en
hien/si,hatt/etgéifamput-éier-en
mirgéifenamput-éier-en
dirgéiftamput-éier-en
sigéifenamput-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättamput-éier-t
duhässamput-éier-t
hien/si,hatt/ethättamput-éier-t
mirhättenamput-éier-t
dirhättamput-éier-t
sihättenamput-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramput-éier!
Plurielamput-éier-t!
amput-éier-t
amput-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles