E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kodéieren kodieren (D)coder (F)to encode (E)
Stammformen kodéierenkodéiertkodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkodéieren
dukodéiers
hien/si,hatt/etkodéiert
mirkodéieren
dirkodéiert
sikodéieren
Passé composé
echhukodéiert
duhueskodéiert
hien/si,hatt/ethuetkodéiert
mirhukodéiert
dirhuttkodéiert
sihukodéiert
Plus-que-parfait
echhatkodéiert
duhaskodéiert
hien/si,hatt/ethatkodéiert
mirhatekodéiert
dirhatkodéiert
sihatekodéiert
Futur I
echwäert kodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkodéieren
dugéifskodéieren
hien/si,hatt/etgéifkodéieren
mirgéifekodéieren
dirgéiftkodéieren
sigéifekodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkodéiert
duhässkodéiert
hien/si,hatt/ethättkodéiert
mirhättekodéiert
dirhättkodéiert
sihättekodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkodéier!
Plurielkodéiert!
kodéiert
kodéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dekodéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles